Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Παγκόσμιος ο Κασιδόκωστας

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ελληνας πρωταθλητής, Φίλιππος Κασιδόκωστας, στον τελικό του τέταρτου γύρου του παγκόσμιου επαγγελματικού πρωταθλήματος τρίσποντου Γαλλικού μπιλιάρδου που έγινε στην Αίγυπτο.
Ο Κασιδόκωστας που ήταν προσκεκλημένος στο κυρίως ταμπλώ του τουρνουά (στο οποίο έλαβαν μέρος 180 επαγγελματίες αθλητές των τρισπόντων) κέρδισε στον ημιτελικό του τουρνουά τον Ιάπωνα Κuji Founaki με 3-1 σετ και στον τελικό τον 16 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή και θρύλο του αθλήματος Βέλγο Frederic Caudron επίσης με 3-1 σετ.

Οι δύο κατ' εξοχήν καλύτεροι Έλληνες αθλητές στις τρίσποντες Φίλιππος Κασιδόκωστας και Νίκος Πολυχρονόπουλος θα αγωνιστούν, τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο, στα προκριματικά του μεγαλύτερου επαγγελματικού OPEN, με συνολικά έπαθλα 120.000 ευρώ στο AGIPI PRO TOURNAMENT.