Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου 2011

Ο ΠΑΟ έκανε στο 63' το 1-3 αλλά δεν άντεξε Πρόκριση-θρίλερ της ΑΕΚ στο 98'! Ο Μίτσελ με φάουλ από 40 μέτρα το 2-3

Πρόκριση-θρίλερ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε η ΑΕΚ που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό σκοράροντας με τον Μίτσελ στο 97'30''! Η “Ένωση” έχασε ως γηπεδούχος με 2-3, αλλά προκρίθηκε γιατί είχε κερδίσει με 2-0 στο πρώτο ματς. Ο Λαγός έβαλε μπροστά την ΑΕΚ στο 13', ο Παναθηναϊκός απάντησε με Σισέ (21'), Ζιλμπέρτο (45') και Βύντρα (63'). Στο 73' αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Βύντρα, στον οποίο ο διαιτητής χαρίστηκε (και δεν απέβαλλε) από το 34ο λεπτό. Επεισοδιακό το ματς, με άγριες συμπλοκές στο τέλος οπαδών της ΑΕΚ με την αστυνομία που έκανε χρήση δακρυγόνων. Στα ημιτελικά η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Πριν το παιχνίδι, περίπου 150 οπαδοί της ΑΕΚ προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Οι άνδρες των ΜΑΤ τους απώθησαν, κάνοντας και χρήση χημικών, με τον καπνό να μπαίνει στο γήπεδο και να κάνει για περίπου πέντε λεπτά αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε από την ατμόσφαιρα και έχοντας ως παρακαταθήκη τα δύο εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα, αλλά και την υποστήριξη περίπου 20.000 οπαδών της, άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Λαγό, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λυμπερόπουλου. Ο άπειρος Ορέστης Καρνέζης φέρει ευθύνη, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του.