Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2011

Νίκη – ανάσα του Ολυμπιακού στο Κάουνας

Έχοντας ως όπλο την πολύ πιεστική άμυνα που έβγαλε εκτός ρυθμού στο ξεκίνημα τη Ζαλγκίρις αλλά και ηγέτη τον Βασίλη Σπανούνη (που πέτυχε 17 πόντους) , ο Ολυμπιακός πέρασε από το χιονισμένο Κάουνας και πήρε με 64-71 την πρώτη του νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ουσιαστικά εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αφού πήραν διαφορά ασφαλείας αναγκάζοντας σε πολλά λάθη την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία σημείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 22-40, 43-56, 64-71

Ζαλγκίρις (Ζούρος): Μπράουν, Τσάπιν 3, Πόσιους 19 (2), Καλνιέτις 7 (1), Ντελινινκάιτις 9 (2), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 2, Κουζμίνσκας 2, Μιλάνκις, Μαριάνοβιτς 12, Ουάτσον 6, Κόλινς
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 17 (2), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 11, Κέσελ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 4, Έσρτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 13 (3), Χαλπερίν 3, Λούκας 7