Κυριακή 2 Ιανουαρίου 2011

Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-3 Συγκλονιστικό ματς και δραματικό φινάλε στο “Στάμφορντ Μπριτζ”

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στο “Στάμφορντ Μπριτζ” όπου η Τσέλσι έχανε με 1-2 μέχρι το 84', προηγήθηκε με 3-2 στο 89' αλλά τελικά η Άστον Βίλα πανηγύρισε στις καθυστερήσεις τον βαθμό της
ισοπαλίας (3-3)!
Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 21' με πέναλτι του Φρανκ Λάμπαρντ, αλλά η ομάδα του Ζεράρ Ουγιέ γύρισε το ματς. Στο 40' με πέναλτι που έκανε ο Εσιέν στον Κόκερ ισοφάρισε ο Άσλεϊ Γιάνγκ και συο 47' με κεφαλιά ο Έμιλ Χέσκι έγραψε το 1-2.

Οι “μπλε” πίεσαν ασφυκτικά στο τελευταίο 20λεπτο και ισοφάρισαν (2-2) στο 84' με δυνατό σουτ του Ντρογκμπά. Στο 89' ο Τζον Τέρι με πλασέ έκανε το 3-2 και έτρεξε να αφιερώσει το γκολ στον Κάρλο Αντσελότι. Και τη στιγμή που ο Ιταλός καμάρωνε για τη στήριξη στο πρόσωπό του, ήρθε η ισοφάριση στο 91' με κεφαλιά του Κλαρκ!

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Νιούκαστλ πέρασε από το "DW", επικρατώντας περισσότερο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα με 1-0 της Γουίγκαν. Εκτός από το γκολ, οι φιλοξενούμενοι είχαν και τρία δοκάρια, αλλά και πολλές ευκαιρίες, ενώ η Γουίγκαν "σημάδεψε" και αυτή μία φορά το δοκάρι.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 41, Μάντσεστερ Σίτι 41, Αρσεναλ 39, Τότεναμ 36, Τσέλσι 35, Σάντερλαντ 30, Μπόλτον 29, Στόουκ 27, Λίβερπουλ 25, Νιούκαστλ 25.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (14' Μόρισον - 2' Ρούνεϊ, 75' Ερνάντες)
Γουέστ Χαμ-Γουλβς 2-0 (51' αυτ. Ζούμπαρ, 79' Σίαρς)
Λίβερπουλ-Μπόλτον 2-1 (49' Τόρες. 92' Κόουλ - 43' Ντέιβις)
Μάντσεστερ Σίτι-Μπλάκπουλ 1-0 (34' Τζόνσον)
Σάντερλαντ-Μπλάκμπερν 3-0 (11' Ουέλμπεκ, 19' Μπεντ, 89' Γκίαν)
Στόουκ-Έβερτον 2-0 (23' Τζόουνς, 69' αυτ. Τζαγκιέλγκα)
Τότεναμ-Φούλαμ 1-0 (42' Μπέιλ)
Μπέρμιγχαμ-Άρσεναλ 0-3 (13' Φαν Πέρσι, 58' Νασρί, 66' αυτογκόλ Τζόνσον)

Κυριακή

Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-3 (21' πεν. Λάμπαρντ, 84' Ντρογκμπά, 89' Τέρι – 40' πεν. Γιάνγκ, 47' Χέσκι, 91' Κλαρκ)
Γουίγκαν-Νιούκαστλ 0-1 (19' Αμεόμπι).