Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Έκτος στον κόσμο ο Φιλιππίδης

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Κώστα Φιλιππίδη στον τελικό του άλματος επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στο Νταεγού. Πανελλήνιο ρεκόρ από τον πρωταθλητή μας και 6η θέση.

O Ελληνας άλτης διεκδίκησε με αξιώσεις μια θέση πάνω στο βάθρο των νικητών, καθώς ξεπέρασε 5.75μ., ισοφαρίζοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε τις προσπάθειές του περνώντας με επιτυχία τα 5.50μ και τα 5.65μ.
Στη συνέχεια ο 25χρονος αθλητής είχε τρεις άκυρες προσπάθειες για να περάσει τα 5,85 και τελικά έμεινε έκτος , πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.
Ο τελικός ήταν συναρπαστικός μέχρι το τέλος του, με τον Πολωνό Πάβελ Βοϊτσεχόφσκι να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 5.90μ, που είναι και η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο κι ενώ στα προκριματικά του Σαββάτου λίγο έλειψε να αποκλειστεί, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο ως 16ος (5.50μ).

Δεύτερος με το ίδιο ύψος ήταν ο Κουβανός Λάζαρο Μπόρχες και τρίτος ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί με 5.85μ, ο οποίος δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά.