Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2011

Προηγήθηκε με 2-0 και 3-1, κέρδισε με 3-2 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο .....Δεύτερη αγχώδης νίκη του Ολυμπιακού

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε δυο φορές με δυο γκολ διαφορά (0-2 και 1-3) και τελικώς με αρκετό άγχος έκαμψε την αντίσταση του Εργοτέλη (2-3) στο Παγκρήτιο. Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όταν και σκόραραν με Μιραλάς (4') και Φουστέρ (41' πέναλτι). Ο Εργοτέλης βελτίωσε αισθητά την εικόνα του στο β' μέρος, μείωσε στο 55' με τον Ρομάνο αλλά δέχτηκε την χαριστική βολή στο 76' από τον Μαρκάνο. Πάλι ο Ρομάνο διαμόρφωσε στο 85' το τελικό 2-3.

Ο Ολυμπιακός με Πάντελιτς, Ιμπαγάσα και Μέλμπεργκ στον πάγκο, παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το ματς της προηγούμενης Κυριακής με την Ξάνθη. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό  όταν ο Τζιμπούρ ξεχύθηκε μπροστά, πέρασε και τον Πίρστον και πλάσαρε στο δοκάρι, για να έρθει ο επερχόμενος Μιραλάς και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός με τον αέρα του γκολ επέβαλε τον ρυθμό του και έχασε καλή ευκαιρία στο στο 24', όταν ο Φουστέρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μαρκάνο με δυνατή κεφαλιά υποχρέωσε τον Πίρστον σε δύσκολη επέμβαση. Στο ίδιο διάστημα ο Εργοτέλης απείλησε με Χίμπλινγκερ (16') και Κουτσιανικούλη (21'). Στο 41' ο Τζούνιορ ανέτρεψε τον Μιραλάς και ο Φουστέρ με πέναλτι σημείωσε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.