Παρασκευή 8 Απριλίου 2011

Europa league: Τορπίλες και... Δράκοι!

Πάρτι σε «Μαδριγάλ» και «Ντραγκάο» με Βιγιαρεάλ και Πόρτο να φορτώνουν με πεντάρες (5-1) Τβέντε και Σπαρτάκ και να παίζουν μαζί στους «4» του Europa! Τεσσάρα η Μπενφίκα, 1-1 στο Διναμό-Μπράγκα…
Καρέ από την Ιβηρική είναι πιθανό να δουμε στους «4» του Europa League, καθώς εκτός από τις Βιγιαρεάλ και Πόρτο που συνέτριψαν 5-1 Τβέντε και Σπαρτάκ αντίστοιχα, η Μπενφίκα πήρε μεγάλο προβάδισμα με το 4-1 επί της Αϊντχόφεν στο «Ντα Λουζ», ενώ και η Μπράγκα έχει τον πρώτο, λόγο με το 1-1 που πήρε από την Διναμό στο Κίεβο, ενώ ο Αντρέι Σεφτσένκο είδε κόκκινη κάρτα και χάνει την ρεβάνς. Για τις 28 Απριλίου και 5 Μαΐου είναι προγραμματισμένοι να γίνουν οι ημιτελικοί με τα... ζευγάρια να είναι Μπράγκα/Ντιναμό - Μπενφίκα/PSV και Πόρτο/Σπαρτάκ - Βιγιαρεάλ/Τβέντε. Υπενθυμίζεται ότι για δέκατη σερί σεζόν στην διοργάνωση τον τίτλο θα πάρει ομάδα από την Ιβηρική, την πρώτη Σοβιετική Ενωση ή την Ολλανδία, καθώς από το 2002 την κούπα έχουν σηκώσει οι Φέγενορντ, Πόρτο, Βαλένθια, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Σεβίλλη (2), Ζενίτ, Σαχτάρ και Ατλέτικο.

Απόλυτη κυρίαρχος η Μπενφίκα
Από τον λαιμό έπιασε την Αϊντχόφεν η Μπενφίκα και την έβαλε από την αρχή του ματς μέσα στο τέρμα του Ισακσον. Το σύνολο του Ζόρζε Ζεσούς έπαιξε στα 3/4 του γηπέδου τους Ολλανδούς και πέρα από τα τρία γκολ θα μπορούσε να έχει σκοράει και πολλές άλλες φορές. Στο 7' ο Σαβιόλα είχε δοκάρι, όμως αυτό δεν πτόησε τους Λουζιτανούς, που με σουτ του Αϊμάρ άνοιξαν το σκορ στο 37', ενώ ο Εντουάρδο Σάλβιο με δύο τρομερά γκολ στο 45' και το 52' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 80' ο Λαμπιάντ, μείωσε σε 3-1, ενώ ο Σαβιόλα έγραψε το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις.

«Βαλίτσες» για ημιτελικά και... Πόρτο!
Και τώρα… Πόρτο! Το πιο αμφίρροπο ζευγάρι του ημιτελικού μετατράπηκε σε υπόθεση για έναν ρόλο, και η Βιγαρεάλ διέσυρε 5-1 την πρωταθλήτρια Ολλανδία, Τβέντε. Οι Ισπανοί πήραν τεράστια νίκη, ετοίμασαν ήδη… βαλίτσες για τα ημιτελικά και ο επαναληπτικός –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα είναι τυπική διαδικασία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Νιλμάρ, ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Μαρτσένα στο 22’, ο Βαλέρο στο 43’ πέτυχε δεύτερο γκολ και ο Βραζιλιάνος στις καθυστερήσεις έβαλε… τέλος στα όποια όνειρα της Τβέντε. Ο Ρόσι στο 55’ και ο Νίλμαρ στο 80’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου, με τους πρωταθλητές Ολλανδίας να… διατηρούν αμυδρές ελπίδες πρόκρισης χάρη στο γκολ του Γιάνκο στις καθυστερήσεις.
Τα χαμόγελα πάντως μετριάστηκαν για την ομάδα του Γκαρίδο, αφού στο 72’ ο Αργεντίνος αμυντικός, Γκονζάλο αποχώρησε τραυματίας με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για σοβαρό τραυματισμό και σπάσιμο περόνης.

Πάρτι στο «Ντραγκάο»!
Η κατάκτηση του τίτλου μέσα στο «Ντα Λουζ» έδινε ένα άλλο χρώμα στην μάχη της Πόρτο με την Σπαρτάκ, και οι «δράκοι» φρόντισαν να συνεχίσουν στο «Ντραγκάο» το πάρτι που είχε ξεκινήσει κόντρα στην Μπενφίκα! Η ομάδα του Μπόας επικράτησε των Ρώσων με 5-1 και πλέον πηγαίνει στην ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας με στόχο να είναι... στοιχειωδώς σοβαρή. Άλλωστε, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι δεδομένη και φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι του «Ντραγκάο». Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φαλκάο που σκόραρε τρεις φορές!

Το πρώτο γκολ της Πόρτο... άργησε να έρθει καθώς παρά την σαφέστατη υπεροχή τους, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το κατάφεραν στο 37', όταν ο Φαλκάο με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 και έδιωξε το άγχος από την ομάδα του Μπόας. Στο 65', ελάχιστα μόλις λεπτά μετά το δοκάρι του Χουλκ, ο Βαρέλα έδωσε με διαγώνιο σουτ προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ στο 70' ο Μαϊκόν με κεφαλιά έκανε το 3-0 που ουσιαστικά έδινε και την πρόκριση! Οι Ρώσοι μείωσαν με ψύχραιμο πλασέ του Κομπάροφ στην επόμενη φάση και έδειξαν ότι θα παλέψουν την μεγάλη ανατροπή στην ρεβάνς, όμως στο τελευταίο επτάλεπτο τα πράγματα κρίθηκαν οριστικά με τα δύο γκολ του Φαλκάο! Πρώτα στο 84' με πλασέ από το ύψος του πέναλτι και τέλος στις καθυστερήσεις με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπελούτσι, ο Κολομβιανός έκανε το 5-1 και η Πόρτο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Βιγιαρεάλ που κέρδισε με το ίδιο σκορ την Τβέντε! Πιθανότητα να ανατραπεί η κατάσταση στη ρεβάνς τόσο του Ενσέντε όσο και της Μόσχας δεν φαίνεται να υπάρχει...

Πόρτo-Σπαρτάκ Μόσχας 5-1
(37', 85', 92' Φαλκάο, 65' Βαρέλα, 70' Μαϊκόν - 71' Κομπάροφ)

Οι συνθέσεις

Πόρτο (Αντρέ Βίλας Μπόας): Έλτον, Μαϊκόν, Περέιρα, Ρολάντο, Φουσίλε, Γκουαρίν (69' Μπελούτσι), Φερνάντο, Μουτίνιο, Βαρέλα (72' Τζ. Ροντρίγκεζ), Χουλκ (80' Κρ. Ροντρίγκεζ), Φαλκάο

Σπαρτάκ Μόσχας (Βαλερί Κάρπιν): Ντικάν, Κ. Κομπάροφ, Ρόχο, Σουχί, Ραφαέλ Καριόκα, Ίμπσον, Μακέεφ (86' Γιάκοβλεφ), Δ. Κομπάροφ, ΜακΓκίντι (68' Ντζιούμπα), Άλεξ, Βέλιτον

Διαιτητής: Σερζ Ζουμιενί (Βέλγιο)