Δευτέρα 22 Αυγούστου 2011

Κολύμβηση: Χρυσό ο Σαμιλίδης, ασημένιο ο Βαζαίος

Με δύο μετάλλια ακόμα ολοκλήρωσε την παρουσία της στο 3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, το οποίο διεξήχθη στη Λίμα του Περού, η ελληνική αποστολή.

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο με επίδοση 28.27 και χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό της ιστορίας της σε Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων. Ο Έλληνας πρωταθλητής άφησε πίσω του τον Ιάπωνα Ακιχίρο Γιαμαγκούτσι και τον Βρετανό Κρέιγκ Χάρι Μπένσον, οι οποίοι σημείωσαν τον ίδιο χρόνο, 28.44 και πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο. Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, ο οποίος είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο.

Το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση κατέκτησε και ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος είχε βγει δεύτερος στα 200μ. μικτής ατομικής. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα με επίδοση 1:59.27, ενώ πρώτος τερμάτισε ο Ιάπωνας Κέντα Χιράι, με ρεκόρ αγώνων 1:57.16.

Η ελληνική ομάδα τερμάτισε 4η στον τελικό των 4Χ100μ. μικτής ομαδικής, σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Οι Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος και Κριστιάν Γκολομέεβ κάλυψαν την απόσταση σε 3:42.95 και συνέτριψαν το ρεκόρ που είχαν κάνει στον προκριματικό, με 3:45.74. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 3:45.88 και το είχαν πετύχει οι Τριβιζάς, Πάστρας, Γ. Δεμέτης και Γκιούλμπας στις 15 Ιουλίου 2004 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων. Τα μετάλλια στα 4Χ100μ. μικτής ομαδικής κατέκτησαν οι Ηνωμένες Πολιτείες (3:39.65, ρεκόρ αγώνων), η Ιαπωνία (3:39.92) και η Ιταλία (3:42.44).

Στο σύνολο, η ελληνική αποστολή κατέκτησε πέντε μετάλλια στη διοργάνωση, καθώς, εκτός από τα δύο του Σαμιλίδη και τα δύο του Βαζαίου, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο.

Πριν από τη συγκεκριμένη διοργάνωση το μοναδικό μετάλλιο της Ελλάδας σε Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων είχε κατακτήσει η Κέλυ Αραούζου το 2008 στο Μοντερέι, όταν είχε πάρει το ασημένιο στα 1500μ. ελεύθερο.